Вакцинокеровані інфекції

У сучасному світі в Україні ми дедалі частіше зустрічаємось зі зростанням рівня захворюваності на вакцинокеровані інфекції. Причиною цьому є низький рівень охоплення обов’язковими щепленнями населення. У 2018 році ми стикнулися з різким зростанням випадків кору, але шляхом посиленої вакцинації його вдалось взяти під контроль. Зараз постає нова загроза – дифтерія.
В Україні епідемія дифтерії була у 1991-1998 рр, тоді захворіло 22 тис людей, 696- померли. Причиною епідемії був дуже низький рівень вакцинації і ревакцинації дітей та дорослих.  Сьогодні рівень вакцинації населення – 52%, що є критичним показником. Тому ми маємо підтверджені випадки на Закарпатті, у Києві та на Тернопільщині.
Дифтерія- це гостре антропонозне інфекційне захворювання, збудником якого є грам позитивна паличка Corynebacterium diphtheriae, що продукує екзотоксин. Інкубаційний період – 3-10 днів. Менханізм передачі – повітряно-краплинний, джерело – хворі та безсимптомні носії збудника. Екзотоксин і є основним фактором агресії, оскільки  тропний до клітин серця, нирок і нервової системи, призводить  до порушення синтезу білка і загибелі клітини. Захворювання проявляється болем у горлі, появою на мигдаликах сірого нальоту, що погано знімається, підвищенням температури тіла, осиплістю голосу, набряком шиї та збільшенням лімфатичних вузлів. Лікування – введення специфічної гетерогенної  сироватки і антибіотикотерапія (для лікування і профілактики бактеріоносіння).
Дифтерія є вакцинкерованою інфекцією. За даними CDC 99% вакцинованих від дифтерії не хворіють . Тому єдиним методом профілактики цього захворювання є вчасно зроблені щеплення. Вакцина містить у собі інактивований дифтерійний анатоксин, який потрапивши в організм веде до вироблення антитіл які нейтралізують токсин.
Згідно чинного календаря щеплень  дітям вакцинацію від дифтерії  роблять вакциною АКДП ( з цільноклітинним кашлюком, дифтерійним  та правцевим анатоксином) або АаКДП (ацелюлярний коклюшний компонент) у віці 2,4,6 місяців з подальшою ревакцинацією у 18 міс. Наступна ревакцинація проводиться у 6 років вакциною АДП ( дифтерія і правець, без коклюшного компонента). Далі у віці 16 років і в подальшому кожні 10 років ревакцинація вакциною АДП-м (дифтерія і правець зі зменшеним вмістом антигену). Всі ці вакцини закуповуються державою і є безкоштовними та сертифікованими ВООЗ.
Ревакцинація кожні 10 років необхідна оскільки антитоксичний імунітет є нетривалим і потребує постійного підтримання високого титру антитіл у крові. Тому дорослим, у яких є дані про те що у дитинстві було зроблено 3 дози вакцини , достатньо введення 1 дози вакцини навіть якщо з моменту останньої ревакцинації пройшло більше 10 років. Якщо дані про попередню вакцинацію відсутні, потрібно триразова вакцинація АДП-м з інтервалом 1 місяць між першою і другою дозою та 6 міс між дугою і третьою.
Вакцину вводять внутрішньом’язово, дітям до 3х років у стегно, дорослим у дельтовидний м’яз. Ця вакцина не є протипоказаною при вагітності, навпаки рекомендовано у терміні 21-32 тиж проводити вакцинацію від коклюшу,  дифтерії та правцю незалежно від минулої історії вакцинації для захисту малюка в перші 2 місяці його життя.  Протипоказом до вакцинації є гостре захворювання що супроводжується температурою більше 38,5 С; серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи на компоненти вакцини; захворювання та стани що супроводжуються імунодефіцитом (тоді введення вакцини є неефективним, оскільки не сформується імунна відповідь).

підготувала до ознайомлення сімейний лікар Юлія Кудриль

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *